Simnas – bene seniausias miestas Alytaus rajone, minimas nuo 1382 m. Pirmieji gyventojai apsigyveno XV a. pradžioje, po Žalgirio mūšio. Čia įsikūrė Lietuvos didžiojo kunigaikščio medžioklės dvaras. Kalbama dvarą buvus labai didelį ir puošnų, su daugybe damų ir tarnų. Didysis kunigaikštis dažnai mėgdavo pamedžioti ir apsistoti Simno dvare.
Miesto pavadinimo istorija mena dar senesnius laikus. Legenda byloja, kad Simną statė du milžinai – Simnas ir Sinas. Milžinų dėka miestas augo gražėjo ir plėtėsi. Būdami galingi ir stiprūs broliai milžinai savomis rankomis išrausė ežerą, kurį lietaus vanduo pripildė, supylė aukštus kalnus, kuriuos laikas pamažu sulydimo, apjuosė miestą miškų juosta. Taikiai ir gražiai sugyvenimo su vietos gyventojais, vieni kitiems padėdami, pasidalindami tuo ką gamta duoda. Milžinams mirus gyventojai, atsidėkodami už jų gerą valią ir rūpestį miestą pavadino Simnu – brolių milžinų vardu, paimdami vieno vardo pradžią, kito pabaigą. Ir šiandien mieste tyvuliuoja ežeras menantis legendos laikus – Simno ežeras, apaugęs meldais ir savo paslaptinga istorija viliojantis vietos gyventojus bei turistus.
Kita legenda byloja, kad neatmenamais laikais gyveno piktas ponas Simonas, kuris skriaudė savo tarnus. Vieną dieną netikėtai trenkė perkūnas, užmušė blogąjį poną Simoną ir vietoj jo dvaro atsirado ežeras. Žmonės ežerą pavadino Simno ežeru, o šalimais įsikūrusi miestą Simnu.
1520 m. mieste pradedama statyti renesansinio stiliaus bažnyčia. Tai seniausias Užnemunėje architektūrinis paminklas. Bažnyčios dešinėje pusėje įmūrytas „gėdos akmuo,“ žmones pasakoja, kad prie šio akmens viešam žmonių teismui buvo statomi žmonės padarę dideles nuodėmes. Kokios tai nuodėmės, šiandien belieka tik spėlioti.
Pastačius bažnyčią pradėjo augti ir pats miestas. Lietuvos pakancleris ir Simno laikytojas Povilas Sapiega rūpinosi miesto savivalda. 1626 m. sausio 2 d. valdovas Zigmantas Vaza suteikė Simnui Magdeburgo teisias - antspaudą, herbą ir teisę savarankiškai tvarkytis, turėti miesto valdžios atstovus, miestiečių teismą, miesto ribose leisti įsakymus. Magdeburgo privilegijoje rašoma: „O pirmiausia miesto bylų antspaudavimui paskiriame miesto antspaudą – šventą Povilą ir šiame mūsų rašte tokį antspaudą ir herbą, Šv. Povilo atvaizdą, aiškesniam parodymui liepėme išreikšti”. Simno herbui išrinktas Šv. Povilo atvaizdas neabejotinai susijęs su savivaldos teisių išrūpintojo Povilo Sapiegos vardu.
XVII am. miestas turėjo keturias gatves: dabartinę Alytaus gatvę, gatvę vedančią į Metelius, trečia gatvė ėjusi bažnyčios vakarų pusėje, o ketvirta - bažnyčios šiaurinėje dalyje. Tuo metu mieste buvo kepykla, bravoras, svirnas, pirtis, nuo malūno iki bažnyčios augo vyšnios.
XX a. viduryje Simnas buvo valsčiaus centras su keliomis įmonėmis, malūnais, vilnų karšyklomis. Miestas vienas pirmųjų XX amžiaus pradžioje galėjęs puikuotis grįstomis gatvėmis ir dideliais turgais, kurie vykdavo antradieniais ir penktadieniais. Arkliai sunkiai traukdavo pilnus vežimus prekių, vežamų į turgų. Čia susirinkę žmonės ne tik derėjosi, pirko, bet ir gandais bei naujienomis pasidalindavo.
1999 m. birželio 29 d. Prezidento dekretu patvirtintas miesto herbas, kuris mena istorinės praeities laikus.
Sovietmečiu Simnas buvo rajono, o vėliau apylinkės centras. Šiandien Simno miestas yra seniūnijos centras. Seniūnijoje veikia 26 įmonės. Mieste yra gimnazija, žemės ūkio mokykla, internatinė mokykla, ambulatorija, kultūros namai, paštas, kavinė. Veikia kaimo bendruomenės. Simne rengiami kultūriniai renginiai, meno kolektyvų pasirodymai.
|