Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
Vasaris
    2021     
Naujienų prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

2021-01-21 - Savivaldybės informacija
Žemės ūkis, aktuali informacija - Paukščių augintojai raginami saugoti ūkius nuo pražūtingos ligos

Šalyje pradėjo plisti pavojinga liga – paukščių gripas. Pagrindiniai šio viruso platintojai yra laukiniai paukščiai, bet liga gali pražudyti ir naminius paukščius, jų ūkius. Alytaus rajone deklaruota per 1,1 mln. auginamų paukščių. Jų augintojai raginami nelaikyti paukščių lauke, kad būtų išvengta pavojingo ir visą ūkį galinčio pražudyti viruso.

 

Žemės ūkio ministerija pranešė, kad Lietuvoje pirmas naminių paukščių užsikrėtimo atvejis prieš dvi savaites nustatytas nedideliame ūkyje Kaune. Po šio įvykio visiems šalies paukščių laikytojams yra privaloma apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Alytaus departamento duomenimis, Alytaus rajone yra registruoti 9 naminių paukščių ūkiai. Šiuo metu septyniose laikymo vietose auginama 1 mln. 143 tūkst. naminių paukščių (putpelių, viščiukų broilerių ir kt.).

Pavasarinės paukščių migracijos metu VMVT Alytaus departamento inspektoriai atlieka šių paukščių laikymo vietų neplaninius patikrinimus. Pagal paukštynų riziką taip pat vykdoma planinė valstybinė veterinarinė kontrolė vieną kartą per metus įvertinant, kaip paukštynuose užtikrinami biologinio saugumo reikalavimai.

Smulkių ūkių per metus vidutiniškai deklaruojama apie 130, juose laikoma daugiau kaip 6 tūkst. paukščių.

Svarbiausia priemonė, galinti apsaugoti nuo paukščių gripo išplitimo, yra griežtas biologinio saugumo priemonių taikymas paukščių laikymo vietose. Tokiu būdu užtikrinama, kad naminiai paukščiai neturėtų jokio kontakto su praskrendančiais ar žiemojančiais laukiniais paukščiais.

VMVT Alytaus departamento inspektoriai kontroliuos ir tikrins ūkius, kaip juose taikomos biologinio saugumo priemonės.

„Pagrindinis kontrolės veiksmų tikslas – prevencija, todėl tikimasi, kad naminių paukščių augintojai ir laikytojai bus sąmoningi, saugos save bei kitus, ir griežtesnių veiksmų, tokių, kaip baudos, neprireiks. Padėsime paukščių augintojams mūsų inspektorių konsultacijomis bei patarimais“, – sako VMVT Alytaus departamento patarėjas Jonas Vaikšnoras.

Naminius paukščius galima išleisti tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su natūraliais ar dirbtiniais vandens telkiniais, sakoma Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pranešime.

Be to, paukščiai negali būti girdomi paviršinių vandens telkinių vandeniu. Naminių paukščių girdyklos ir pašaras turi būti laikomi po stogu arba paukščių laikymo patalpose, kad nebūtų pasiekiami laukiniams paukščiams, kurie yra pagrindiniai paukščių gripo viruso platintojai.

Paukščių prižiūrėtojams būtina kuo dažniau skalbti darbo drabužius, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kitus įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūros darbus, vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančiųjų paukštininkystės ūkių viduje ir išorėje.

Labai svarbu, kad, pastebėję neįprastą padidėjusį naminių paukščių gaišimą, netipinę laikomų paukščių elgseną – jiems nustojus lesti, gerti, pasireiškus apatijai, atsiradus odos pakitimų, laikytojai apie tai kuo skubiau praneštų veterinarijos gydytojams, artimiausiam VMVT regioniniam padaliniui. VMVT Alytaus padalinio telefonas (8 315) 33 996, nemokama VMVT telefono linija 8 800 40 403.

Laikančių paukščius ūkininkų prašoma nesiartinti prie laukinių vandens paukščių būriavimosi vietų, vengti bet kokio kontakto su laukiniais paukščiais. Svarbu atkreipti dėmesį ir į informaciniais ženklais pažymėtas paukščių gripo virusu užkrėstas vietas, jose nesilankyti, o pastebėjus nugaišusį laukinį vandens paukštį – pranešti apie tai VMVT.

ŽŪM atkreipia dėmesį, kad ši liga gali sukelti didžiulius nuostolius verslo subjektams. Itin greitai plintantis paukščių gripas yra žmonėms nepavojinga naminių ir laukinių paukščių liga, dėl kurios gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių. Patvirtinus užsikrėtimo atvejį, Europos Komisijos nurodymu aplink ligos židinį nustatomos zonos, kuriose taikomi įvairūs ribojimai. Sugriežtindama kontrolę, ŽŪM siekia išvengti galimų ribojimų ir draudimų pramoninių paukštynų vykdomai veiklai, paukštienos pardavimui ir eksportui.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

 

 

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui

   ADMINISTRACIJOS DARBO LAIKAS

Pirmadieniais–ketvirtadieniais  8.00–17.00 val.
Penktadieniais 8.00–15.45 val.
Pietų pertrauka 12.00–12.45 val.

 

PRIIMAMOJO DARBO LAIKAS

Pirmadieniais, trečiadieniais 8.00–17.00 val.
Antradieniais, ketvirtadieniais  8.0018.00 val.
Penktadieniais  8.0015.45 val.

Administracijos specialistų priėmimo darbo grafikas

Informacija telefonu (8 315) 69 019

Biudžetinė įstaiga
Pulko g. 21, LT-62135 Alytus
Tel. (8 315) 55 530
Faks. (8 315) 74 716
El. p. info@arsa.lt
Duomenys saugomi ir kaupiami juridinių asmenų registre,
kodas 188718528