Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930010203
Lapkritis
    2017     
Naujienų prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji

2017-03-10 - Naujienos - Paukščių gripas – būkite budrūs!

Prieš kurį laiką afrikinis kiaulių maras gąsdinęs Alytaus rajoną, kaip ir visą Lietuvą – pastaruoju metu po truputį rimsta. Tačiau atsikvėpti kaimo žmogui nėra kada. Tiek stambesni ūkininkai, tiek pavieniai laikytojai turi suklusti ir būti budrūs, laikytis biosaugos reikalavimų, nes į jų naminius paukščius kėsinasi grėsmingasis paukščių gripas.

Gyventojų atsakomybė

Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Romas Černius perspėja gyventojus imtis visų saugumo priemonių, kad paukščių gripu neužsikrėstų naminiai paukščiai. „Svarbiausia, kad šiuo metu naminiai paukščiai lauke laisvai nevaikščiotų, o būtų laikomi aptverti garde su stogu. Naminių paukščių negalima girdyti iš vandens telkinių, į kuriuos gali nutūpti laukinės žąsys ar antys.  O pašarai turi būti saugiai laikomi, kad prie jų laukiniai paukščiai negalėtų patekti. Beje, vandens naminiai paukščiai ir vištos turi būti laikomi atskirai“, – biosaugos reikalavimus dėstė R. Černius.

Alytaus rajone yra 9 stambūs paukščių ūkiai, kuriuose auginama daugiau 1 mln. paukščių. „Tai Butrimonių, Domantonių paukštynai.  Krokialaukyje gyvenantis ūkininkas laiko 3 tūkst. putpelių. Intensyviai dirbame su jais. Biosaugos reikalavimai ten visiškai įgyvendinti“, – tvirtino Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas.

Didžiausi paukščių gripo nešiotojai yra vandens paukščiai, nes jie buriasi į didelius būrius, skraido į savo perėjimo vietas. Naminis paukštis virusu užsikrečia tiesioginio kontakto su laukiniu paukščiu metu.

„Pastaruoju metu Alytaus rajone pastebime ne vieną atvejį, kada naminiai paukščiai lauke laisvai vaikšto. O tas griežtai draudžiama. Jų laikytojams gresia rimta atsakomybė. Be to, užfiksavus paukščių gripo atvejį, nesilaikantiems biosaugos reikalavimų,  3 km spinduliu visi paukščiai bus naikinami,“ – pažymėjo  R. Černius.

Pasirūpinti savo naminiais paukščiai gyventojus ragina ir Alytaus rajono savivaldybė – laikytis visų biosaugos reikalavimų ir nepamiršti deklaruoti savo laikomų paukščių.  Tai Alytaus rajone padarė tik 50 žmonių, kurie nurodė, laikantys daugiau kaip 1 tūkst. 200 paukščių. Tokiu mažu laikytojų skaičiumi Maisto ir veterinarijos tarnyba netiki.

Paklaustas, ar Alytaus rajone rasta kritusių paukščių nuo paukščių gripo, R. Černius atsakė: „Vieną kritusį gulbės patiną radome prie Simno tvenkinių, laimei, jis  nugaišo ne nuo paukščių gripo. Bet Nemune ties Kaunu nustatyti du paukščių gripo atvejai“.

Gyventojus, radusius kritusį paukštį, Alytaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba prašo juos informuoti.  

Paukščių gripas Europoje laikosi jau 2 metus. Kas toliau?  Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas sako, kad prognozės nėra pačios blogiausios tiems paukštynams ir pavieniams laikytojams,  kurie laikysis visų biosaugos reikalavimų,. „Naminiai paukščiai turi būti apsaugoti laukinių paukščių migracijos metu“, – dar kartą pakartojo R. Černius.

Iš 28 Europos šalių, paukščių gripo virusas užfiksuotas 21. Kol kas jo nėra kaimyninėje Latvijoje.


Buferinėje zonoje kiaulės jau laikomos

2017 metais Lietuvoje nustatyti  99 afrikinio kiaulių maro atvejai laukinėje faunoje – Anykščių, Panevėžio Biržų, Kupiškio rajonuose. Vienas atvejis užfiksuotas naminiame ūkyje Biržų rajone. Paskutinis sumedžiotas šernas užsikrėtęs afrikiniu kiaulių maru Alytaus rajone buvo prieš metus laiko Dzirmiškių miške.

„Šiuo metu vykdoma aktyvi laukinės faunos stebėsena ir jeigu per 2017 m. nebus užfiksuota afrikinio kiaulių maro atvejų, apribojimai dėl jo Alytaus rajone bus panaikinti,“ – aiškino R. Černius. Jis priminė, kad buferinėje zonoje, į kurią patenka 7 Alytaus rajono seniūnijos, nuo praėjusių metų kovo mėnesio galima kiaules laikyti, tik būtina užtikrinti biosaugos reikalavimus.

„Šiuo metu buferinėje zonoje turime 5 kiaulių laikytojus, susitvarkiusius biosaugos reikalavimus. Manau, kad jų daugės, nes žmonės domisi, ateina į tarnybą  klausinėja“, – sakė Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas.

Iš viso Alytaus rajone 800 kiaulių laikytojų augina apie 4 tūkst. kiaulių.

Paukščių gripo ir afrikinio kiaulių maro klausimai buvo aptarti Alytaus rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos (ESK) posėdyje, kuris vyko kovo 9 d. Komisijos pirmininkė Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Kručkauskaitė. Komisijoje dirba mero pavaduotojas Arvydas Balčiūnas, rajono savivaldybės specialistas atsakingas už civilinę saugą Gintautas Vėsa ir kitų įstaigų atstovai.

 

 Alytaus rajono savivaldybės informacija 

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui

   ADMINISTRACIJOS DARBO LAIKAS

Pirmadieniais–ketvirtadieniais  8.00–17.00 val.
Penktadieniais 8.00–15.45 val.
Pietų pertrauka 12.00–12.45 val.

 

PRIIMAMOJO DARBO LAIKAS

Pirmadieniais, trečiadieniais 8.00–17.00 val.
Antradieniais, ketvirtadieniais  8.0018.00 val.
Penktadieniais  8.0015.45 val.

Administracijos specialistų priėmimo darbo grafikas

Informacija telefonu (8 315) 69 019

Biudžetinė įstaiga
Pulko g. 21, LT-62135 Alytus
Tel. (8 315) 55 530
Faks. (8 315) 74 716
El. p. info@arsa.lt
Duomenys saugomi ir kaupiami juridinių asmenų registre,
kodas 188718528